Nezařazené

Trápíte se kvůli dárkům pro své blízké? Prostě jim dejte najevo, že vám na nich záleží.

Možná to znáte: chcete při příležitosti nějakého svátku potěšit své blízké, a tak si lámete hlavu nad dárky. Asi nejhektičtější je období před Vánoci: obchody a nákupní centra přeplněná lidmi k prasknutí a do toho všudypřítomná nervozita, aby každý stihl pořídit všechny dárky včas. Ale nemusí být zrovna Vánoce, aby nakupování dárků bylo problematické. Možná si nevíte rady, co dát partnerovi či partnerce k výročí. Možná vás někdo na poslední chvíli pozval na oslavu narozenin, ale vy nevíte, kde narychlo sehnat vhodný dárek.

obšité srdíčko

V každém případě je zbytečné se tím stresovat. Nesmíme zapomenout, jaký význam vlastně tyto svátky či příležitosti mají. Není to o materiálnu: nejde o to, koupit co nejdražší dárek nebo jich dát co nejvíc. Primárně jde o vyjádření lásky, přátelství, náklonnosti. O to dát najevo, že máme druhého rádi a že nám na něm záleží.

Pokud půjdete shánět dárky právě s tímto vědomím, rázem budou nákupy snadnější. Přítelkyni dejte k výročí třeba zase tu kytici co ji minule tak potěšila a pozvěte ji na večeři do jejího oblíbeného podniku. Není přece potřeba vymýšlet pokaždé něco nového. Oslavu narozenin nikdy nezkazíte lahví dobrého alkoholu nebo bonboniérou. A pokud je zrovna před Vánoci a máte finanční potíže, pořiďte svým blízkým jen symbolickou drobnost za pár korun nebo třeba ručně vyrobte vánoční přání z toho, co máte doma.

dárkový box

Dokonce nemusíte dávat vůbec nic hmotného. Můžete dát polibek. Objetí. Pár upřímných slov. To je přece to, co chceme dárkem vyjádřit – city. Byť reklamní kampaně obchodů dělají všechno pro to, aby nás přesvědčili, že jedině nákupem za velké peníze u nich můžeme potěšit své blízké, není to tak docela pravda. Každého samozřejmě potěší, když dostane něco, po čem toužil nebo něco hezkého, co mu udělá radost. Není to však nutnost: náklonnost lze přece vyjádřit i jinými způsoby než dárky.