Nezařazené

Učení snadno

Ať už jste student nebo máte v blízkém okolí někoho, koho se tato problematika týká, naleznete zde několik užitečných rad, jak učení zvládnout.
čtení na gauči
Musíte tomu rozumět
Úplný základ je danému učivu rozumět a bez tohoto se zkrátka nemůžete hnout. Pokud jej nechápete, učíte se jen prázdné fráze a informace, které mozek snadno zase vypustí pryč. Uvidíte, že jakmile látku budete chápat, půjde to mnohem snadněji. Během učení si pokládejte tyto otázky:
Proč je to právě takhle?
Jakou to má souvislost?
Navazuje to na předchozí odstavec/látku a jak?
Co to ovlivňuje?
Mohu to k něčemu přirovnat?
psaní do sešitu
Správné rozložení
Nejhorší, co může každý student udělat, je nechat učení na poslední chvíli před zkouškou. S učením vždy začněte dostatečně brzy a vytvořte si vlastní studijní plán. To znamená, že si učivo rozložíte na menší úseky, které si naplánujete na jednotlivé dny. Nebudete toho mít pak najednou moc a učení bude snadnější.

Pište
Jestliže se učíte z knihy nebo například z počítače, vypište si svoje vlastní poznámky. Už při samotném vypisování látky si váš mozek nějaké informace zapamatuje. Některým studentům také pomáhá si dané poznámky několikrát opsat a postupně je stále více zestručňovat.

Pauzy a odměny
Minimálně každé dvě hodiny si udělejte pauzu a běžte se třeba projít. Zkrátka si na pět až deset minut vyčistěte hlavu. Když už se do učení musíte vyloženě nutit a přemáhat se, tak je dobré si slíbit nějakou odměnu. Například si řekněte, že za každých naučených pět stran si dáte kousek čokolády nebo třeba za dvě hodiny učení si pustíte epizodu oblíbeného seriálu. Bude vás to motivovat.

Testy nanečisto
Najděte si na internetu cvičné testy souvisejí s vaším učivem a vždy po nějakém čase si vyzkoušejte, jestli danou látku opravdu umíte. Další možností je vytvořit si testy vlastní. Už při vytváření otázek v testu přemýšlejte, zda znáte správnou odpověď.

Zahrajte si na učitele
Poproste někoho v okolí, aby vám věnoval chvilku svého času a zkuste mu látku odpřednášet. Nezapomeňte vše pečlivě vysvětlit a uvádět příklady a souvislosti. Tímto si utvrdíte, že učivo opravdu umíte a popřípadě zjistíte, kde ještě máte nedostatky.

Hodně zdaru při studiu!