Nezařazené

Ledničky. Podle čeho vybrat tu nejvhodnější a jak dlouho nová lednička vydrží?

Podle čeho mám ledničku vybrat?

            Znáte to, po letech vám odejde stará lednička. Samozřejmě, že taková situace je nemilá, o to víc třeba v létě. Pokud je však venku chladno, dá vám to víc, než dost času na výběr. Ale nechme počasí. Klimatická třída je jeden z nejdůležitějších parametrů, na který však lidé zapomínají. Je sice pravdou, že pokud máte ledničku jen doma v kuchyni, nemusí vás to vzhledem ke stálé teplotě až tolik trápit. Pokud ji ovšem máte například na chatě, tak už by vás to zajímat mělo. Ledničky se totiž děli na čtyři klimatické třídy:
·         SN – teplota okolí + 10 až + 32 °C
·         N – teplota okolí + 16 až + 32 °C
·         ST – teplota okolí + 18 až + 38 °C
·         T – Teplota okolí + 18 až + 43 °C
            Výše zmíněná rozmezí totiž znamenají, v jakých teplotách bude lednička správně mrazit. Dalším pro většinu lidí asi nejdůležitějším parametrem, je spotřeba elektrické energie. Energetické třídy, jak předpokládám, jsou asi všem známé. Tudíž je zmíním jen okrajově pro informaci: A+ uspokojivá; A++ dobrá; A+++ velmi dobrá. Na základě směrnice o ekodesignu mohou být na trh uváděny pouze ledničky až kategorie A++ a z kategorie A+, pouze ty úplně nejlepší.
velká lednice

Vybírejte podle počtu termostatů

            Počet kompresorů nemá vliv ani funkčnost, ani na životnost ledničky. Mnohem důležitější, je počet termostatů. Důležité je z toho důvodu, že u kombinovaných chladniček vám dva termostaty umožní lépe nastavovat teplotu, nezávisle v chladicí a mrazicí části. Na trhu najdete rovněž modely se třemi termostaty. Ty umožňují regulaci teploty i v rámci tzv. nulové zóny, určené pro choulostivé potraviny. Důležitým parametrem může být i to, zda se lednička sama odmrazuje, či nikoliv.
lednice s mrazákem

Rozměry to za vás vyřeší, nechte ledničce chvilku, než ji pustíte

            Když se to takto řekne, přijde vám to možná úsměvné, ale realita je mnohdy krutější, než se může zdát. Ten kdo má ledničku volně, nemusí rozměry nějak zásadním způsobem řešit. Někteří ovšem mají například kuchyňskou linku na míru, kde se počítalo se starou ledničkou. Tady může nastat problém, zejména tehdy, pokud byl původní lednička malá. Dnes se totiž „nosí“ velké ledničky, s poměrně velkými mrazicími částmi. Takže se klidně může stát, že ve výběru budou někteří značně omezeni, nikoliv cenou, ale právě prostorově. Ještě zmíním jednu dobrou radu. Nezapomeňte, že ledničku musíte nechat po ustavení, cca 3–4 hodiny stát, než ji pustíte.  Tímto vás samozřejmě nechci odradit, ale popřát šťastnou ruku při výběru a dejte si pozor na vše, co bylo zmíněno v tomto článku, tak abyste byli spokojeni.