Společnosti

Ubytování Valtice nedaleko barokního zámeckého areálu

Lichtenštejnové byli významným šlechtickým rodem, který po sobě zanechal na území Česka řadu překrásných památek. Jednou z nich je i zámek Valtice. V místech současného zámku stála kdysi gotická pevnost, která byla součástí hraničního strážního systému, a již koncem 14. století se jí Lichtenštejnové zmocnili, aby ji postupně přestavovali na honosné sídlo svého panství. Na našem území působili přibližně pět set let, až do konce druhé světové války, kdy jim byl veškerý majetek zkonfiskován a připadl státu.

Mikulovský zámek

Nejvíce majetku získali Lichtenštejnové v pobělohorské době

Gotický kamenný hrad byl nejprve od základů přestavěn na renesanční zámek a stal se sídelním centrem panství. Největší expanzi zažívali Lichtenštejnové v době stavovského povstání a pobělohorské době, byli totiž na straně Habsburků a bylo jim umožněno výhodně zakoupit zkonfiskovaný majetek českých stavů, z nichž mnozí byli popraveni na Staroměstském náměstí v Praze.

pohled na Mikulov

Zásluhy na dnešní podobě valtického zámku má Karel Eusebius a jeho syn Jan Adam Ondřej, renesanční tvář objektu postupně měnili do podoby manýrismu a vrcholného baroka s pomocí italských architektů, která byla dokončena až v první polovině 18. století. Součástí zámeckého areálu byla také zahrada, původně pozdně barokní a později pozměněná do vzhledu krajinného parku v duchu romantismu, který však Lichtenštejnové překonali rozsáhlým krajinným územím, jež dnes nazýváme Lednicko-valtický areál. Zámek Valtice je dnes spolu s ostatními památkami Břeclavska zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Valtice jsou ovšem také vinařským centrem a tak je možné využít nabídku ubytování Lednice Valtice a prohlídku zámeckého areálu i s degustací vín. Výhodná je i geografická poloha blízko státních hranic s Rakouskem a se Slovenskem, pobyt si můžete okořenit návštěvou Vídně a Bratislavy a využít i cyklistických tras, které vedou převážně v rovinatém terénu v údolí Dyje a podél toku Dunaje.