Auto moto

Auto bez klimatizace? I tak můžete jezdit komfortně

V letních měsících může být jízda takovým autem utrpení. Znáte to, přijdete po celém pracovním dni na parkoviště, a už z dálky vidíte, jak se do vašeho auta opírá slunce. Otevřete dveře, do obličeje vás praští horký dusivý vzduch a vy vážně začínáte uvažovat, že půjdete domů pěšky.

Nezanedbejte prevenci

Pokud víte, že na příští den hlásí vysoké teploty, neponechejte nic náhodě a buďte připravení. Na parkovišti si pokud možno vyberte takové místo, kde auto bude po většinu dne ve stínu. Můžete použít i nalepovací zatemňovací fólii, pro omezení slunečních paprsků. Prozkoumejte taky svou trasu, kudy pojedete. Neexistuje do mého cíle i jiná cesta? Která vede například lesy? Nebo nejsou v některém úseku výkopové práce, které by mě nechaly se smažit v dlouhé koloně? Pokud jedete do místa, kde jste nikdy nebyli, příprava pro vás platí dvojnásob. V tom největším horku nechcete bloudit kolonami v rozpáleném městě.

Parkování

Stáhněte si okýnka

Tohle je asi první, co udělá každý řidič, pokud je mu horko a nemá k dispozici klimatizaci. Nicméně buďte opatrní. Proudící vzduch vás sice může relativně ochladit, ale stažená okýnka při popojíždění ve městě nemají téměř žádný efekt. Navíc hrozí nebezpečí, zvlášť při vyšších rychlostech, že tento způsob chlazení odnesete zdravotními potížemi, jako jsou záněty ucha, oka či zubů z neustálého průvanu. Okénkem také může do auta vletět bzučící hmyz a ohrozit tak vaši jízdu.

Led pod sedadla

Kupte si na benzínové pumpě pytel s ledem a dejte si ho pod sedačky. Věřte, že i když možná budete k tomuto prostředku ochlazení nedůvěřivý, uvidíte, jak efektivní rada to je.

Navlhčete kapesníky

Utěrku, šátek či klasický látkový kapesník. Navlhčete jednu z těchto věcí a pověste ji přes ventilátor. Proudící vzduch se tak pocitově ochladí, bude působit svěžeji a věřte, že se vám bude daleko lépe dýchat.

Klima

Přenosné větráčky

Samozřejmě nemáme na mysli stolní větráky, které možná máte doma, ale malé větráčky vhodné do ruky, které alespoň trochu rozproudí vzduch kolem vás. Není ale určitě vhodné, abyste za jízdy drželi větráček v ruce! Buď vás může ochlazovat spolujezdec, nebo si vyberte takový větráček, který jde připevnit někde ve vaší blízkosti, a zároveň vám nebude bránit ve výhledu z auta.

Hydratace, hydratace a zase hydratace

Ať už se budete ochlazovat jakkoliv, nezapomínejte na pitný režim. Pokud trávíte delší čas v rozpáleném autě, zabalte si například do termotašky studené lahve s pitím a pravidelně upíjejte. Pokud nemáte doma nic, co by udrželo vaše nápoje chladné, na každé benzinové pumpě máte široký výběr všech možných vod a limonád čerstvě z chladících boxů. S ledovým pitím to ovšem nepřehánějte a střídejte ho s nápoji pokojové teploty, jinak by vám hrozily zdravotní problémy.