Lifestyle

Vrtáky s kuželovou stopkou

Asi každý z nás, i když není zrovna „kutil domácí“ ví, jak vypadá vrták a vrtačka. Každý správný muž má někde ve sklepě vlastní vrtačku a pokoušel se vyvrtat aspoň díru pro poličku na stěnu, aby žena měla radost. Vrtačka patří k základní nástrojům, které by měla mít každá domácnost.

vrták

Vrtákem vyvrtáme do materiálu rotační plochy, převážně válcovité, ale není výjimkou ani otvor kuželový. Vrták má tvar dvojchodé pravotočivé šroubovice, na jednom konci je ukončený břity, na druhém má upínací stopku. Vrták je většinou uchycen do stroje – vrtačky, ale existují i samostatné vrtáky, např. nebozezy. Výhodou vrtaček je vyměnitelnost vrtáků různých velikostí.

Je několik druhů upínacích stopek, za základní typy můžeme považovat ty válcovou nebo kuželovou stopku, přesněji Morse kužel.

Válcovou stopku upínáme do upínací hlavičky a teprve ta se pak upevní do vřetene stroje.

Kuželová stopka se může upínat přímo do vřetene, nebo pomocí redukční vložky, která vyrovná rozdíl velikosti kužele na stopce vrtáku a v dutině vřetene.

Morse kužel, je normovaný způsob upínání nástrojů do točivých obráběcích strojů. Kuželové zakončení nástroje se vloží do stejně tvarovaného otvoru ve vřeteni stroje a nástroj pak drží třením. Na konci kužele je plochý unašeč, který zapadne do protikusu ve vřeteni a zabrání tak otáčení nástroje při obrábění. Morse kužel je samosvorný, nástroj nelze sundat tahem, je nutné poklepání na jeho druhý konec.

vrták

Morse kužel je normalizován pro více velikostí, značených jako MK1, MK2 atd. Každá velikost má jinou kuželovitost. Výhodou kuželového upínání je snadná vyměnitelnost nástroje, protože nástroj je stále v ose otáčení a obrábění tak probíhá přesněji než u nástrojů umístěných ve sklíčidle. Vrták s kuželovou stopkou je zárukou kvalitního upnutí nástroje do obráběcího stroje.