Technika

Ergonomická myš – úleva pro vaše karpální žíly

Pokud je hlavním prostředkem k vykonávání naší práce počítač nebo notebook, naše tělo dostává pekelně zabrat, byť by s vámi mnozí manuálně pracující odmítli souhlasit. A ani manuálně pracující nejsou úplně ušetřeni, protože dlouhému sezení u počítače se mnozí z nás vystavujeme i ve svém volném čase – třeba při online nákupech, sledování videí nebo při hraní počítačových her.

I pouhé klikání na tlačítko myši nebo dlouhé sezení v jedné pozici může naše tělo zničit podobně jako skládání pytlů cementu. Zatěžujeme totiž stále stejné svaly a v případě práce s myší nemáme možnost použít jiné části těla nebo snadno prohodit ruce. 

 

unaveny pracovnik

 

Proto pokud jste ještě nenarazili na ergonomické počítačové myši, zbystřete a už nikdy nebudete chtít jinak. 

Ergonomická myš pomůže zabránit syndromu z opakovaného namáhání, které se právě na rukou může časem projevit třeba velmi nepříjemným zánětem karpálního tunelu či šlach. 

Mezi nejoblíbenější ergonomické myši patří myši vertikální – jejich tlačítka nejsou umístěna nahoře, ale z boku, a my tak při úchopu a práci s ní nepřetáčíme ruku do nepřirozené pozice. Úchop vertikální myši je přirozený jako podání ruky a naše prsty spočívají na tlačítkách uvolněně. 

 

narocna prace

 

Ač jsou na trhu již několik let, jejich pořizovací cena je stále trochu vyšší. Když se ale zamyslíme nad tím, jaké výhody nám používání vertikální myši přinese v dlouhodobém měřítku, a jak se nám bude pracovat mnohem lépe a pohodlněji, je její cena velmi rozumnou investicí do nás – našeho zdraví, výkonnosti i pracovní pohody. 

A věřte nám – cesta zpátky už potom není možná. 

Výhodou uvědomění, jaký vliv mají ergonomické pomůcky na naše zdraví i výkon, že podobně začneme uvažovat i v dalších oblastech života. Další investicí tak může být kvalitní židle, která respektuje naši fyziologii, nebo výběr kvalitních bot.