Zboží

Krycí plachta na bazén se tam nepokládá jen kvůli nečistotám

Víte, jak se získává mořská sůl? Velmi primitivním a snadným způsobem. Mořskou vodou se zaplní zásobníky na pobřeží, mělká jezírka, a ponechá se z nich voda pouze odpařovat, načež na dně pak zůstanou krystalky soli, které se sbírají a nakládají do připravených nádob. Sůl se pak transportuje buď v tomto přirozeném složení, anebo se upravuje podle potřeby pro nejrůznější způsoby využití. Se shodným principem odpařování vody musíme počítat i my, v našich sladkovodních zdrojích. Voda se vypařuje poměrně intenzivně z rybníků, jezer, přehrad, řek, říček, potoků, ale i z veřejných koupališť a bazénů.

voda v bazénu

Pro majitele bazénu to znamená jediné – nutnost vodu opět dopouštět, a to pravidelně a neustále, protože proces odpařování nelze přirozeně zastavit. Tedy vlastně lze, a to docela snadno. Pomocí krycí plachty na bazén.

Krycí plachta na bazén se položí na hladinu (je vybavena bublinkami, které brání jejímu potopení na dno), případně se ponechá těsně nad hladinou. Vodní pára se po kontaktu se spodní vrstvou plachty opět přemění na tekutinu, která v podobě kapek stéká zpět do bazénu. Má vůbec takovéto počínání nějaký významný efekt? Má význam krycí plachtu pořizovat? Kolik vody se vlastně odpaří a není to zbytečný humbuk pro pár kapek vody, když je voda tak levná?

nohy v bazénu

Není to jen pár kapek

Jako příklad bychom mohli uvažovat docela běžnou modelovou situaci: Pořídíte si docela malý kruhový bazén o průměru 4 metry. Zaplníte jej vodou v polovině května a budete se v něm koupat až do třetího týdne v září, tedy dohromady přibližně 17 týdnů.

Každý den se z odkrytého bazénu vypaří (za 24 hodin) cca 60 litrů vody. Pokud tuto hodnotu vynásobíte 17 týdny (cca 120 dnů), vyjde vám 7 200 litrů odpařené vody, kterou musíte dopouštět. Při ceně vodného a stočného zhruba 110 Kč za kubík je to celkem necelých 800 Kč, a to je přibližně cena krycí plachty. Plachtu ovšem využijete i v dalších letech, a tehdy už vám začne šetřit náklady na dopouštění vody.